مقدمه( خط مشی و استراتژی)

بدون شک اسلام دینی است جاویدان، کامل، جهان شمول و زنده که برای تمام عصرها صلاحیت حیات و رهبری را دارد و توانسته است در طول تاریخ با وجود تحولات و جریانات مخالف به حیات خود ادامه دهد و راه را به سوی آینده بگشاید و تمام ناملایمات را تحمل کرده و برای همه اقشار فرامین و آموزه های مناسب و مستحکم داشته باشد و این خود بزرگترین دلیل بر حقانیت و مقبولیت این دین آسمانی است چرا که خداوند به کمال و برتری این دین تصریح فرموده است: الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِينًا.
در این دین بزرگ هیچ تضادی بین علوم تجربی و آموزه‌های اسلامی دیده نمی‌شود این دین نه تنها مانند مسیحیت تحریف شده قرون وسطایی دستور به محاکمه و اعدام دانشمندان علوم جدید و تجربی نمی‌دهد بلکه آنان را تشویق می‌کند و دستور به کشف و اختراعات جدید و آبادی زمین و استفاده از فنون مختلف می‌دهد . در دین اسلام تقسیم علوم به دینی و دنیایی وجود ندارد زیرا منبع تمام علوم خداوند علیم و قدیر است. چه کسی به سیدنا آدم علیه السلام علم اسماء را آموخت؟(  وَعَلَّمَ آدَمَ الْأَسْمَاءَ كُلَّهَا )، چه کسی آهن را در دستان داود علیه السلام نرم کرد؟ (وَأَلَنَّا لَهُ الْحَدِيدَ ) وعلم زره سازی را به وی آموخت؟ چه کسی به سیدنا سلیمان منطق الطیر آموخت؟ (عُلِّمْنَا مَنطِقَ الطَّيْرِ ) چه کسی کشتی سازی را به سیدنا نوح علیه السلام آموخت؟ و..، بی‌شک منبع تمام این علوم ذات رب العالمین بوده است.
تا زمانی که این علوم با معلم اصلی یعنی خداوند متعال در ارتباط باشد برای بشریت مفید و باعث آبادی و اصلاح جهان است اما اگر رابطه این علوم(تجربی و صنعتی و..) با خداوند قطع شود باعث دوری از حق و ظلم و فساد در زمین می‌گردد.
در نظام آموزشی غربی علم منهای دین تدریس و تحصیل می‌شود و جدایی و تضاد بین دین و علم مطرح می‌شود و در نتیجه جدایی علم از منبع اصلی‌اش و فاصله گرفتن آن از اهداف عالی خدایی و انسانی فساد و بی‌عدالتی در جهان رایج می‌شود.
متأسفانه این دیدگاه ظالمانه تقابل علم و دین به کشورهای اسلامی که از نظامهای وارد شده از غرب استفاده می‌کنند منتقل شده است و این تفکر در میان قشر تحصیلکرده و دانشگاهی مسلمان نیز رواج پیدا کرده و به نحوی فاصله میان تحصیلکردگان حوزه‌های علمیه و تحصیلکردگان دانشگاهی ایجاد شده است که خود در تاریخ معاصر یکی از بزرگترین تراژدی‌ها در جهان اسلام است که باعث ظهور تنش‌ها و اختلافات در میان جدیدگرایان و قدیم گرایان و فروپاشی حکومت‌های دین گرا و سست شدن پایه‌های اعتقادی و اخلاقی در جامعه و تربیت نسلی دین گریز و عالم ستیز گشته و زحمت‌های سالیان داراز علما و مصلحان دینی را بی‌اثر و نابود ساخته است.
لذا بزرگترین خدمتی که در عصر حاضر می‌توان برای دین و امت اسلامی انجام داد؛ از میان برداشتن این فاصله میان تحصیلکردگان مراکز دینی و مراکز دانشگاهی و ایجاد محبت در میان آنان و برگرداندن اعتماد دانشگاهیان به صلاحیت دین اسلام در رهبری جهان به سوی سعادت دنیا و آخرت است بدین منظور باید دفاتر و مراکزی تأسیس شود تا به طور ویژه برای این مهم فکر و مطالعه و برنامه‌ریزی داشته باشد، رابطه دانشگاهیان را با علمای دین و مراکز دینی برقرار و مستحکم سازد و به گونه‌ای آنان را با تعالیم و آموزه‌های اسلامی و علوم شرعی آشنا سازد. به گفته‌ها، نیازها و شبهات این قشر مهم و سرنوشت ساز گوش فرا دهد و با ارائه راه حل مناسب از آنان سربازانی مخلص و توانمند و متخصص در علوم جدید و متعهد به خدمت به امت اسلامی بسازد.
در همین راستا و برای تحقق این اهداف با حسن تدبیر و حمایت‌های مدیر محترم دارالعلوم زاهدان حضرت شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید حفظه الله و نیز تأکید و توجه استاد متفکر و عالم روشن ضمیر مولانا محمد قاسم قاسمی حفظه الله (استاد حدیث و مسئول تخصصات دارالعلوم زاهدان) دفتر امور دانشجویی دارالعلوم زاهدان در سال 1376 هـ.ش مطابق با 1997 میلادی تأسیس گردید تا به عنوان پل ارتباطی میان حوزه و دانشگاه ایفای نقش نماید.

اهداف دفتر امور دانشجویی دارالعلوم زاهدان:
1- ایجاد پیوند میان اندیشه‌های دانشگاهی و حوزوی جهت تقویت ارتباط بین حوزه و دانشگاه و استفاده از علم، دانش، توانایی و تجربه‌ی یکدیگر.
2- تبیین جایگاه علم و دانش در جامعه و ضرورت برنامه‌ریزی برای پیشرفت در تمامی عرصه‌های علمی.
3- گسترش بیداری اسلامی و احیای تفکر دینی در میان دانشجویان و ارتقای سطح معلومات دینی و مذهبی آنان.
4- بازگرداندن اعتماد قشر تحصیلکرده به صلاحیت اسلام در رهبری کاروان بشریت در هر عصر به سوی خیر و صلاح؛
5- پاسخگویی به شبهات عقیدتی و فکری تحصیلکردگان و معرفی اسلام به دور از هر نوع شبهات و خرافات.
6- تشویق و جهت دهی دانشجویان به تحصیل و کسب مدارج علمی بالاتر و حمایت مالی آنان.
7- تشویق، ترغیب و جهت دهی طلاب و فارغ التحصیلان علوم حوزوی به کسب تحصیلات دانشگاهی به موازات علوم دینی.
8- شناسایی استعدادهای دانش آموزان و دانشجویان اهل سنت و ایجاد زمینه‌ی مناسب جهت بارور نمودن استعدادها و خلاقیت‌های آنان و حمایت از نخبگان اهل سنت.
9- ایجاد فضای اسلامی در تمامی خوابگاه‌ها و مراکز دانشجویی.
10- افزایش ارتباطات میان دانشجویان اهل سنت.
11- بررسی نیازهای علمی و دینی جامعه‌ی اهل سنت و تلاش در جهت برطرف نمودن آن نیازها.

برنامه های دفتر امور دانشجویی دارالعلوم زاهدان

برای تحقق اهداف فوق برنامه‌های زیر در دستور کار امور دانشجویی قرار گرفت:
1- شناسایی دانشجویان اهل سنت در شهر زاهدان و شهرهای دیگر از طریق ارتباط با خوابگاهها و دانشگاهها و نیز انجام سفر به شهرها و دانشگاه‌های کشور بدین منظور.
2- برگزاری نشست‌های مشترک میان دانشجویان و طلاب، جهت ارتباط هر چه بیشتر حوزه و دانشگاه.
3- برگزاری مسابقات علمی، فرهنگی و دینی در مناسبت‌های مختلف.
4- تأسیس کتابخانه‌های عمومی و راه‌اندازی سالن‌های مطالعه جهت افزایش فرهنگ مطالعه و پژوهش در سطح جامعه.
5- تأسیس خوابگاه‌های دانشجویی و برنامه‌ریزی برای انتقال آموزه‌های دینی به دانشجویان با برگزاری کلاسهای مختلف در خوابگاه و دیدار علما و شخصیتهای برجسته از دانشجویان خوابگاه و برنامه‌ریزی برای نشان دادن زندگی عملی اسلامی و پایبندی به آداب و اخلاق اسلامی در خوابگاهها.
6- شناسایی نخبگان اهل سنت و تقدیر و حمایت از آنان.
7- ساماندهی فعالیت‌های علمی، دینی و فرهنگی دانشجویان و طلاب.
8- برپایی اردوهای مختلف برای دانشجویان، جهت ملاقات با علما و نیز آشنایی و بازدید از مناطق سنی‌نشین کشور.
9- تهیه و توزیع کتب، جزوات و بروشورهای مورد نیاز دانشجویان.
10- برگزاری دوره‌های علمی و اصلاحی در اوقات فراغت(طرح تابستانی، طرح بهاره و طرح اعتکاف ماه رمضان و…،) ویژه‌ی دانشجویان.
11- برگزاری دیدار سالانه دانشجویان اهل‌سنت کشور با علما و اندیشمندان.
12- تشکیل شورای فعالین عرصه فرهنگی و برگزاری جلسات سه ماهه جهت بررسی فعالیتها و مشکلات هر منطقه و ارائه‌ی راهکارهای مناسب.
13- برگزاری دوره مهارت‌های دعوت برای تربیت نیروهای فعال در عرصه فکری و فرهنگی و فعالیتهای دانشجویی.
14- تأسیس دفاتر امور دانشجویی در شهرهای مختلف و ساماندهی آنان.
15- برگزاری جلسات مشترک میان اساتید حوزه و دانشگاه.
16- برگزاری کلاس‎های هفتگی با موضوعات سیرت، تفسیر، تاریخ و …، برای دانشجویان و فرهنگیان.

فعالیت های عمده دفتر امور دانشجویی دارالعلوم زاهدان

1- خوابگاه دانشجویی مکی
یکی از برنامه‌های امور دانشجویی دارالعلوم زاهدان که از اهمیت بسیاری برخوردار است، ایجاد خوابگاه‌های دانشجویی جهت تربیت نیروهای متخصص، متدین و متعهد می‌باشد. خوابگاه دانشجویی مکی محدوده‎ای است که برای سکونت دانشجویان اهل سنت به همراه بهره‎برداری از برخی امکانات دینی، فرهنگی و رفاهی همچون کلاس‎های هفتگی و کتابخانه در حد مقدور در نظر گرفته شده است. رفتار دانشجو در داخل و خارج از اتاق می‎بایست در محدوده قوانین جاری در محیط خوابگاه و حدود عُرف و شرع مقدس اسلام باشد. این خوابگاه بر مبنای تأمین رفاه حال دانشجویان اهل‌سنت و توجه به رشد معنوی و علمی آنان تأسیس گردیده است. این خوابگاه ظرفیتی حدود 70 دانشجو را دارد و از جمله برنامه‌هایی که در آن اجرا می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– برگزاری کلاس‌های آموزش قرآن توسط علما و طلاب؛
– برگزاری دروس معارف اسلامی با حضور یکی از اساتید و علمای برجسته؛
– دیدار علما و شخصیتهای برجسته دارالعلوم با دانشجویان خوابگاه؛
– ارائه سرویس برای شرکت در درس تفسیر استاد مفتی محمد قاسم قاسمی که بصورت هفتگی در مسجد امام جعفر صادق رحمه الله برگزار می‌شود.
– برگزاری کلاس حفظ قرآن مجید به صورت اختیاری برای کسانی که با روخوانی قرآن کریم آشنایند.

2- جلسه معارفه دانشجویان جدیدالورود
هر سال در اوایل سال تحصیلی، جلسه معارفه دانشجویان جدیدالورود با حضور علما خصوصا حضرت شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید حفظه الله و بعضی از اساتید حوزه و دانشگاه برگزار می‌شود.
هدف از برگزاری این جلسه دیدار با دانشجویان جدیدالورود و تقدیر از آنان و نیز ارائه راهکارهای مفید به آنان برای موفقیت در دانشگاه و ترقی معنوی و علمی و همچنین ایجاد زمینه برای آشنایی آنان با علما و طلاب منطقه‌شان و مراکز دینی و ارتباط با دفتر امور دانشجویی دارالعلوم و معرفی فعالیتهای این دفتر می‌باشد.

3- دیدار سراسری دانشجویان اهل‌سنت
حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان جهت تحقق بخشیدن به آرمان «وحدت حوزه و دانشگاه و از میان برداشتن فاصله بین دو قشر حوزوی و دانشگاهی و مأنوس ساختن و یکسو کردن این دو قشر تاثیر گذار جامعه با همدیگر برای رسیدن به اهداف بلند دینی و علمی و پیشرفت در صحنه های مختلف» «دیدار سراسری دانشجویان اهل سنت کشور با علما و اندیشمندان» را برگزار می‌کند.
این دیدار هر ساله اواسط اسفندماه در دارالعلوم زاهدان برگزار می‌شود و دانشجویان اهل سنت کشور برای دیدار از حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان و ملاقات با علمای بزرگوار به زاهدان می‌آیند. تا کنون حدوداً ده بار این دیدار برگزار شده و در هر سال چند هزار نفر از دانشجویان شرکت داشته‌اند.
در این دیدار که طی دو روز برگزار می‌شود و هر سال تحت عنوان و موضوع مخصوصی می‌باشد برنامه‌های مفید و متنوعی ارائه می‌شود از آن جمله:
– برنامه اصلی نشست که شامل سخنرانی علمای برجسته دارالعلوم زاهدان و علمای مناطق دیگر کشور، اساتید دانشگاه و ارائه مقالات توسط دانشجویان، تقدیر از دانشجویان نخبه و مخترعین برتر اهلسنت کشور
– بخشهای جانبی دیگر شامل:
 نمایشگاه کتاب با 40 درصد تخفیف جهت عرضه کتابهای متنوع و مفید دینی و علمی؛
 غرفه مطبوعات برای عرضه مجلات و نشریات طلاب و دانشجویان؛
 ایستگاه بلوتوث جهت بارگذاری کلیپ‌های دینی، سخنرانی علما، تلاوتها و سرودهای اسلامی؛ جزوات و کتابها و نرم افزارهای مفید و..؛
 ملاقات‌های منطقه‌ای با اساتید طراز اول حوزه که طی آن دانشجویان مناطق مختلف به طور مجزا دیدار صمیمی با یکی از علما خواهند داشت؛
 جلسات پرسش و پاسخ جهت پاسخگویی به سوالات دانشجویان در موضوعات مختلف مطابق نیاز دانشجویان؛
 جلسه مشاعره میان دانشجویان و طلاب و اعطای جوایز به برندگان.
– به شرکت کنندگان در این مراسم پوشه فرهنگی شامل؛ ویژه نامه دیدار، بروشور معرفی کتاب‌های مفید، بروشور راهکارهایی برای اصلاح، معرفی دفتر دانشجویی و نیز فرم نظرسنجی در میان دانشجویان توزیع می‌گردد.

4- طرح اعتکاف در ماه مبارک رمضان:
یکی از نیازهای دانشجوی مسلمان ارتباط نزدیک با مسجد و انس گرفتن با مسائل معنوی و رابطه قلبی با پروردگار است در این راستا ماه مبارک رمضان خصوصاً عشره اخیر موقعیت بسیار مناسبی است لذا بدین منظور برنامه اعتکاف دانشجویان و فرهنگیان در این دهه مبارکه در مسجد جامع مکی زاهدان برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود.
هر ساله حدود 150 تن از دانشجویان در این برنامه معنوی شرکت می‌کنند.
دیدار روزانه با یکی از اساتید، شرکت در درس تفسیر، شرکت در نماز تراویح و تهجد و…، از جمله برنامه‌هایی است که در این دهه اجرا می‌شود.
5- طرح تابستانی ویژه دانشجویان و فرهنگیان
در تعطیلات تابستان هر سال طرح آموزشی و اصلاحی تابستانی ویژه دانشجویان و فرهنگیان به مدت 10 روز در دارالعلوم زاهدان برگزار می‌شود.
طی این طرح برنامه‌ها و کلاس‌های متنوع و مفیدی با موضوعات مختلف عقیدتی، فکری، فقهی، اخلاقی، تاریخی و…، توسط اساتید برجسته دارالعلوم و نیز بعضی از اساتید مهمان اجرا می‌شود.
اردوی تفریحی و دیدار از اماکن دیدنی شهر زاهدان از برنامه‌های متنوع و جذاب این طرح می‌باشد.

6- دوره مهارت‌های دعوت
مسلما برای اجرای فعالیت‌های فرهنگی در میان دانشجویان و تحصیلکردگان در مناطق و نواحی مختلف نیاز به داعیانی دلسوز، مخلص و آگاه است که با افکار بلند و روشهای حکمت آمیزشان بتوانند برای این قشر تاثیر گذار و مهم جامعه برنامه‌ریزی کنند و با ایجاد بسترهای صمیمی ارتباط و دوستی آنان را به سوی اهداف اسلامی سوق دهند و از استعدادها و توانایی‌هایشان در راه تعالی اسلام استفاده نمایند.
از این رو لازم دیدیم دوره‌هایی تحت عنوان«دوره مهارت های دعوت» برای ساختن و تربیت کردن چنین داعیانی برگزار کنیم.
برنامه‌هایی که در این دوره‌ها برگزار می‌شود بیشتر به شکل کلاس‌هایی برای آشنا ساختن داعیان با مفاهیم و علوم مورد نیاز داعی در فرایند دعوت، تاریخ دعوت و اصلاح در اسلام و رجال آن، حرکتهای اسلامی و دعوی و روشهای فعالیت آنان، اهمیت و نیاز دعوت و روشهای آن در میان تحصیلکردگان، و دیگر موضوعات مناسب می‌باشد.
این دوره به مدت سه روز با استفاده از اساتید دارالعلوم و دعوت از شخصیتهای مفید و مؤثر عرصه فعالیتهای فرهنگی و دعوی کشور برگزار می‌شود. تا کنون 5 دوره از این سلسله دوره‌ها در دارالعلوم زاهدان برگزار شده است.
7- دیدار با دانشجویان
در طول سال تحصیلی با دانشجویان خوابگاهها و خانه‌های دانشجویی زاهدان و نیز دانشجویان ساکن زاهدان ارتباطاتی برقرار می‌شود و جلساتی برای دیدار دانشجویان به تفکیک رشته تحصیلی‌شان با علما ترتیب داده می‌شود که تأثیر بسزایی در روحیه آنان و ایجاد صمیمیت بین دانشجویان و علما داشته است.
با دانشجویان سایر شهرستانها نیز طی سفرهایی به مناطق مختلف دیدارهایی صورت می‌گیرد و فعالیتهای دفتر دانشجویی برایشان تبیین شده و به تلاش در زمینه کسب تخصص در علوم جدید و پایبندی به مسایل دینی تشویق می‌شوند.

8- موسسه فرهنگی و کتابخانه عمومی مولانا عبدالعزیز(رحمه الله)
تجربه جهانی نشان می‌دهد که رشد و توسعه تمدن‌ها، ریشه در رشد فکری و فرهنگی هر جامعه دارد و بدون رشد فرهنگ کتاب خوانی در جوامع، نمی‌توان به رشد هیچ تمدنی دل خوش کرد.
باید تاکید کرد علی‌رغم رشد رسانه‌های گوناگون جمعی، تاکنون هیچ رسانه‌ای نتوانسته است نقشی را که کتاب در رشد تمدن‌ها داشته است ایفا کند.
کتابخانه عمومی مولانا عبدالعزیز(عزیزی) یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های اهل سنت در سطح شهر زاهدان می‌باشد. این کتابخانه که در محوطه مسجد عزیزی واقع شده و در سال 1373 شمسی تأسیس شده اکنون دارای بیش از هشت هزار عنوان کتاب اعم از کتب دینی و دانشجویی و غیره می‌باشد و تا به حال توانسته خدمات شایانی به شیفتگان و تشنگان عرصه کتاب و کتاب خوانی ارائه دهد.
کتابخانه که زیر نظر امور دانشجویی اداره می‌شود دارای دو بخش عمده می‌باشد؛ یک، بخش مخزن که تمام منابع کتب را در خود جای داده است. و دوم، بخش سالن مطالعه که در اختیار علاقه‌مندان به مطالعه اعم از دانش آموزان، دانشجویان، فرهنگیان و عموم مردم قرار دارد و در دو شیفت صبح و بعدظهر به مراجعین خدمات رسانی می‌نماید.
کتابخانه عمومی عزیزی دارای بیش از 600 عضو می‌باشد که می‌توانند به صورت عاریه کتاب را جهت مطالعه به خارج از کتابخانه ببرند.
مرکز فرهنگی قرآنی مسجد عزیزی
هدف از تأسیس این مرکز، خدمات هر چه بیشتر و بهتر به قشر تحصیلکرده و جویای علم این استان می‌باشد به طوری که این مرکز با برگزاری کلاس‌های متعدد و گوناگون توانسته گام مهمی جهت رسیدن به این هدف والا و مهم بردارد.
فعالیت‌های این مرکز را می‌توان به دو قسمت تقسیم کرد:
بخش اول: فعالیت‌های آموزشی دانش‌آموزان:
که شامل -برگزاری کلاس‌های آموزش قرآن و تعلیمات اسلامی به دانش آموزان
-برگزاری کلاسهای تقویتی دروس دولتی در سه مقطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان
-برگزاری کلاس‌های ورودی به مدارس نمونه و تیزهوشان
و -برگزاری کلاس های کنکور برای دانش آموزان پیش دانشگاهی و پشت کنکوری می‌باشد.
و بخش دوم برگزاری کلاس‌های آموزش عمومی شامل؛ کلاس آموزش زبان انگلیسی، زبان عربی و زبان اردو و همچنین آموزش کامپیوتر و آموزش سواد آموزی می‌باشد.